A diabetológia a cukorháztartás zavaraival, illetve a cukorbetegség megelőzésével, kezelésével, valamint szövődmények kialakulásának megelőzésével, kezelésével foglalkozik.
A cukorbetegség esetén megkülönböztetünk egymástól prediabéteszt (a cukorbetegséget megelőző állapotok - ide tartozik az inzulin rezisztencia- ahol a vércukor vagy az inzulin színt magasabb a normál értéknél ), terhességi diabéteszt, valamint 1-es típusú és 2-es típusú cukorbetegséget.
A diabetológiai szakrendelésen, a vizsgálat során a diabetológus szakorvos részletesen kikérdezi a pácienst életmódjáról, étrendjéről, valamint étkezési szokásairól, családi anamnéziséről, korábbi és meglévő betegségeiről, jelenleg alkalmazott gyógyszerekről.
A beteg beszámol panaszairól, majd a fizikális vizsgálatot követően (mely tartalmazza a 12 elvezetéses EKG felvételt, vérnyomás ellenőrzést, testsúly, testmagasság és derék körtérfogat mérést, BMI kalkulálást, vércukor mérést ujjbegyből vett vérből, a perifériás erek vizsgálatát, hangvilla vizsgálatát a neurológiai károsodás felmérésére) kerül sor a további laboratóriumi és egyéb kiegészítő vizsgálatok szükségességének elbírálására.
A vizsgálatok függvényében diagnózis felállítására kerül sor, melyet követően a diabetológus szakorvos személyre szabott kezelési tervet készít. A kezelési terv része a diétás oktatás, életmód tanácsadás és a gyógyszeres kezelés.
Ha valakinél diagnosztizáljuk a cukorbetegséget, akár 1-es típusú, akár 2-es típusú a cukorbetegség, akkor az alkalmazott terápia mellett a betegnek fontos a folyamatos gondozása, a szövődmények korai felismerése.

Milyen tünetek jelentkezése esetén javasolt diabetológushoz fordulni?
- száj szárazság
- sok folyadékfogyasztás (napi 4 liter felett)
- indokolatlan fogyás
- diéta ellenére testsúlynövekedés vagy változatlan testsúly
- éjszakai vizeletűrítés
- látászavarok jelentkezése
- fertőzésre való hajlam
- aceton szagú lehellet
Rendelési idő:
Hétfő: 08:00-15:00
Kedd: 08:00-15:00
Csütörtök: 13:00-18:00
Péntek: 08:00-12:00