A kardiológiai vizsgálatok célja a szívbetegségek felismerése, a rizikófaktorok meghatározása és lehetőség szerint kiküszöbölése.
További feladata a szívbetegek gondozása, állapotfelmérése, és a kezelési módok meghatározása. Mindemellett a kardiológia foglalkozik a nem szív eredetű műtétek előtti kardiológiai szempontú rizikófelméréssel (műthetőség) és a nem kardiológiai betegségek szívizomzatot érintő kezelésének ellenőrzésével (pl. kemoterápia, besugárzás) is.
A kardiológiai vizsgálat tartalmazza a részletes kórelőzmény felvételét (családi anamnézis, korábbi betegségek, gyógyszerek szedése, gyógyszerallergia megnevezése, káros szenvedélyek), ezt követően a beteg panaszairól számol be (pl. mellkasi fájdalom, ritmuszavar érzés, légzési panaszok, magas vérnyomás, lábdagadás, terhelhetőség csökkenése ), amit a részletes fizikai vizsgálat, vérnyomásmérés, EKG készítés és Szívultrahang követ. Amennyiben szükséges, terheléses EKG-t, 24 órás vizsgálatokat (ABPM monitorozás, Holter EKG) javaslunk.

Az esetek nagy részében ezáltal diagnózishoz jutunk és meghatározzuk a további teendőket, szükség esetén gyógyszeres kezelést állítunk be, esetleg invazív kivizsgálást, műtétet javaslunk.
Ergometria-terheléses EKG
A terheléses EKG fő javallatai: a koszorúér betegség kivizsgálása és a szívinfarktuson átesettek követése. A vizsgálat alkalmazható terhelés kapcsán provokálható ritmuszavarok, illetve kóros vérnyomás reakciók vizsgálatára, melyek életmódbeli, illetve terápiás konzekvenciával járhatnak.
A terheléses EKG ajánlott rendszeres fizikai tréningprogram esetén a terhelési kapacitás lemérésére, a veszélyeztető tényezők kiszűrésére (40 év feletti férfiaknál, illetve 50 év feletti nőknél pozitív családi anamnézis esetén, vagy több rizikófaktor jelenlétében fiatalabb korban is).
Fizikai terhelés hatására a szív munkája 4-6 –szorosára nő, így a szívizom vérellátásának is fokozódnia kell. Fokozott terhelésnél, koszorúér szűkületben a szívizom oxigén igénye nem biztosított. Az oxigén hiányos állapot a szívizomnál karakterisztikus EKG elváltozásokat mutat.
A páciens meghatározott protokoll alapján fokozatosan emelkedő terhelésnek van kitéve, folyamatos EKG monitorozás és gyakori vérnyomás kontroll mellett. A diagnózis felállítását követően a kardiológus szakorvos személyre szabott kezelési tervet készít. A kezelés általában gyógyszeres úton történik, egyes betegség esetén műtéti úton. Krónikus betegség esetén (pl. magas vérnyomás, szívelégtelenség) a kardiológus szakorvos folyamatos kontroll vizsgálatot fog javasolni a betegség szinten tartására.

Szívultrahang menete
A beteget a bal oldalára fordítjuk, így a szív legközelebb kerül a mellkasfalhoz. A vizsgálófejre kevés gélszerű anyagot teszünk, majd a mellkashoz érintjük. A vizsgálat során működés közben látjuk a szívet. Mérjük a szív méreteit,vizsgáljuk a szívizomzatot, a billentyűket, az üregrendszert ,az áramlási sebességeket, kalkuláljuk a szíven belüli nyomásviszonyokat. Pontosan megállapíthatók a különböző kórállapotok súlyossága, eldönthető, hogy sürgősen szükséges-e invazív beavatkozás, vagy műtéti megoldás.
Szakrendelésünkön a legújabb Samsung V6 ultrahang készüléket használunk, melyet hazánkban elsőként a mi szakrendelésünk kapott meg.

Holter EKG
Holter EKG a szívritmus zavarok alapvető vizsgáló módszere.
A betegre elektródákat és mintegy mobiltelefonnyi méretű készüléket rögzítünk . A készülék 24-168 órán keresztül rögzíti a szív ütéseit, a felvételt digitálisan rögzíti és tárolja. A vizsgálatot követően az adatokat számítógép segítségével a kardiológus szakorvos elemzi.
Szakrendelésünkön lehetőség van 24 órás , de szükség esetén 1 hetes Holter EKG monitorozásra is.

ABPM
A rövidítés ambuláns vérnyomás monitorozást jelent.
Célja, hogy betekintést nyerjünk a vérnyomás nappali ingadozásába, fontos a vérnyomás betegség diagnosztizálásában, illetve az ún. „fehér köpeny” hipertónia igazolásában.
A betegre egy mobiltelefonnyi nagyságú készüléket rögzítünk, illetve bal felkarjára vérnyomásmérő mandzsetta kerül. 24 órán keresztül történik a monitorozás. A készülék a nappali időszakban 15 percenként, az éjszakai időszakban 30 percenként méri a beteg vérnyomását , az adatokat rögzíti. A későbbiekben számítógép segítségével a rögzített értékeket szakorvos elemzi.

Rendelési idő:
Hétfő: 08:00-15:00
Kedd: 08:00-15:00
Csütörtök: 13:00-18:00
Péntek: 08:00-12:00