Mikor, milyen tünetekkel érdemes nephrológia szakrendelést felkeresnem?
A vese működési zavarai korai stádiumban alig okoznak tüneteket, tehát legtöbbször nem a beteg panaszai, hanem a laboratóriumi vizelet- és vérvizsgálat kóros eredményei jelzik (például vér, fehérje, üledék a vizeletben, emelkedett szérum karbamid, kreatinin értékek), hogy vesebetegség felmerülhet.
Elégtelen veseműködés esetén ugyanis a szervezet méregtelenítése nem megfelelő, méreganyagok halmozódhatnak fel, felborulhat az ásványi anyagok és a hormonok egyensúlya is. Később jelentkeznek az érzékelhető testi panaszok, például vesetáji fájdalom, fáradékonyság, elesettség, végtagi vizenyő, légzési nehezítettség. A nehezen beállítható, makacsul magas vérnyomásértékek esetében is tanácsos nephrológiai kivizsgálást kérni. A krónikus vesebetegség kockázata nő immunrendszeri betegségek, cukorbetegség, illetve családban előforduló vesebetegség esetén is. Amennyiben vesebetegség gyanu felmerül, akkor is érdemes szakorvoshoz fordulni, mivel minél korábban diagnosztizálják, annál eredményesebben kezelhető, karbantartható.

A családomban már volt rá példa, én mit tehetek, hogy nálam ne alakuljon ki veseelégtelenség?
A krónikus vesebetegség megelőzéséhez illetve enyhítéséhez hozzájárulhatunk ,ha életmódunkat kiegyensúlyozottabbá, egészségesebbé tesszük. A testsúly kontrollálása egészséges táplálkozással (zsír, só, cukor és finomított liszt bevitelének korlátozásával), a vérnyomás rendszeres ellenőrzése, a megfelelő, napi legalább két liter folyadék fogyasztása, a rendszeres mozgás, aktivitás, a dohányzás és az alkohol kerülése – ezek mindenképpen sokat segítenek. Érdemes évente egyszer laboratóriumi vizsgálatra beutalót kérnie orvosától, akkor is, ha semmilyen panasza nincs.
Rendelési idő: kedd: 10:00-14:00