Benőtt körömről akkor beszélünk, ha a köröm széle – legtöbbször a lábon, főleg a nagylábujj esetében – megduzzad, begyullad, illetve ebből adódóan fájdalommal jár az érintett számára. Nagyon fontos, hogy figyelmet szenteljünk a körömápolásra, kifejezettebben a lábujjakon.
A sebészeti szakrendelésünket a legtöbb esetben a köröm fájdalmas benövése miatt keresik fel. A benőtt köröm a leggyakrabban a lábujjak esetében figyelhető meg, azok közül is leginkább a nagyujjat érinti. A benőtt köröm azt jelenti, hogy a köröm széle benő a körömsánc alá, illetve folyamatosan nyomja azt, amely következtében a körömszél gyulladásba jöhet. Az érintettek ez esetben arra panaszkodnak, hogy a köröm és az lábujj a legkisebb behatásra is érzékeny, tapintása fájdalmas.
Mi okozhatja a benőtt körmöt?
A köröm benövését a legtöbb esetben a lábujjak körmeinek nem megfelelő vágása okozza. A benőtt körömmel orvoshoz fordulók többsége arról számol be, hogy a lábujjain lévő körmöket – a kézen lévő körmökhöz hasonlóan – ívesre akarja vágni a köröm széleinek lekerekítésével. A lábujjak esetében ezzel szemben inkább az egyenesre való vágás javasolt.
Körömbenövést okozhat emellett a túl szűk lábbeli is, amelyben a lábujjak nem kapnak megfelelő helyet. További problémát jelenthet, ha a lábujjak körmei túl nagyok, s a lábbeliben – a kevés hely miatt – folyamatos terhelésnek vannak kitéve.
Milyen tünetekkel jár a benőtt köröm?
A benőtt köröm a legtöbb esetben nyomásra, tapintásra érzékeny, és fájdalommal jár. A körömsáncon vadhús képződhet, a körmök szélénél gyulladás alakulhat ki. A benőtt köröm sok esetben gennyes váladékozással járhat.
Mit tehet a benőtt köröm ellen?
A körömbenövés a legtöbb esetben megelőzhető, ha a lábujjkörmöket nem az ujjak körmeihez hasonlóan vágjuk. Míg az ujjak esetében ívesen lekerekítve vágjuk a körmöket, a lábujj esetében tanácsos viszonylag egyenes vonalú vágást kialakítani. Emellett tanácsos arra is odafigyelni, hogy a lábbeli megfelelően kényelmes legyen.
Enyhébb körömbenövés esetén a patikákban vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő krémekkel, kenőcsökkel enyhíthető a gyulladás, és sok esetben ez elegendő is a tünetek enyhítésére. A lehetőségekről kérdezze kezelőorvosát!
Ha a köröm benövése előrehaladottabb állapotban van, a műtéti beavatkozás adhat megoldást a problémára. A műtét során – fertőtlenítés és érzéstelenítés után – eltávolítják a köröm benőtt részét (egyes esetekben akár az egész körmöt is), illetve a körömsáncot is.
A benőtt köröm sebészi beavatkozást követően sok esetben kiújulhat. A kiújulás kellő lábhigiéniával, megfelelő körömvágási technikával és szellős, nem szoros lábbeli viselésével megelőzhető.
Ha súlyos benőtt köröm problémája, jelentkezzen be sebészeti szakrendelésünkre, ahol Dr. Csüllög Péter sebész adjunktus szakértő kezei, hatékony megoldást nyújtanak!
