Becslések szerint Magyarországon több mint egymilllió ember szenved migrénben, ezen belül jóval nagyobb a nők aránya. A keresőképtelenséget okozó betegségek közül a második leggyakoribb, a különböző eredetű gerincbántalmak után. Bár az utóbbi években számos változás történt a migrén felismerése és kezelése terén, mégis elmondható, hogy egyértelműen aluldiagnosztizált és gyakran nem megfelelően kezelt betegségről van szó.
A migrénnek két fő típusa különíthető el:
- az aura nélküli
- és az aurával járó migrén.
A migrénes fejfájást gyakran megelőző tünetek vezetik be, például koncentrációs és alvászavar, fokozott vízvisszatartás, a nyakizmok merevsége. A bevezető tünetek után az esetek több, mint egynegyedében jelentkezik úgynevezett aura-tünet, amely általában féloldali és múló jellegű (ez legtöbbször látászavar, különböző zsibbadásos tünetek vagy beszédzavar). Ennek lezajlása után, általában egy órán belül alakul ki a migrénes roham, amely jellemzően féloldali görcsös, lüktető jellegű, legtöbbször hányinger, hányás, fény-, hang-, és szagérzékenység kíséri.
A fejfájás megszűnése után még órákig vagy akár egy napig is levertség, koncentrációs zavar, fáradékonyság maradhat fenn. A migrénes fejfájás jellemzően serdülőkorban vagy fiatal felnőttkorban kezdődik, és a beteget rendszerint egész életében végigkíséri. A migrén diagnózisának felállításához több típusos roham lezajlása szükséges, a jellegzetes tünetek ismétlődése gyakorlatilag az esetek többségében elegendő a diagnózis kimondásához.
Természetesen bizonyos esetekben képalkotó vizsgálat, elsősorban koponya MR végzése is szükségessé válhat, de rutinszerűen nem indokolt.
A migrén kezelésére jelenleg számos hatékony gyógyszer áll rendelkezésre, részben a roham oldása, részben ezek megelőzése érdekében.
A rohamoldó terápia abban az esetben hatékony, ha a gyógyszer bevételét követő két órán belül a fejfájás enyhül vagy megszűnik, és ez a kedvező állapot legalább egy napon keresztül fennmarad. A rohamkezelést célzó gyógyszerek közé tartoznak a nem szteroid gyulladáscsökkentők, valamint a specifikus migrén ellenes gyógyszerek (triptánok, illetve az újonnan kifejlesztett gepántok).
A migrénes roham kezelését a lehető leghamarabb el kell kezdeni, lehetőség szerint a fejfájás első jelének észlelésekor, mert kellő hatékonyság csak ebben az esetben várható. Jelenleg a migrén rohamkezelésében leghatékonyabb és leggyakrabban alkalmazott készítmények a triptánok, de ezek használata limitált, havonta maximum hat-nyolc alkalommal javasolt. Szintén figyelembe kell venni, hogy szív-, és érrendszeri betegséggel rendelkező egyéneknél a triptán-kezelés ellenjavallt. A triptánok a betegek csaknem háromnegyedénél hatékonyak, de amennyiben három különböző triptán is hatástalannak bizonyul, akkor érdemes egy másik gyógyszercsoportra váltani.
Bizonyos esetekben, amikor a migrénes rohamok száma meghaladja a havi hat alkalmat, megfontolandó a megelőző terápia elindítása is. Ez nemcsak a fejfájással járó napok számától függ, hanem a beteg életvitelére gyakorolt hatásától is. A megelőzést célzó gyógyszerek közé tartoznak bizonyos epilepszia-ellenes szerek, béta-blokkolók és az ACE-gátló csoportba tartozó vérnyomáscsökkentők. Általánosságban elmondható, hogy jelenleg a megelőző kezelés a migrénes betegek csak igen csekély hányadánál merül fel, mint lehetőség.
Gyakoriságából adódóan a migrén felismerése elsősorban a családorvos feladata, de a későbbiek során a megfelelő terápia beállítását, illetve ennek módosítását a fejfájás kezelésében jártas neurológus végzi.
Ha úgy véli a fentiek alapján szüksége lehet egy teljeskörű kivizsgálásra, foglaljon időpontot Dr. Bencsik Félix neurológus főorvos szakrendelésére.
