A globális, népegészségügyi jelentőségű betegségek közül a mozgásszervi fájdalmak jelentős arányt képviselnek, sőt az utóbbi évtizedekben valamennyi mért indikátor szerint százalékos arányuk növekedett.
A globális, népegészségügyi jelentőségű betegségek közül a mozgásszervi fájdalmak jelentős arányt képviselnek, sőt az utóbbi évtizedekben valamennyi mért indikátor szerint százalékos arányuk növekedett.
A mozgásszervi fájdalmak eredete szerint kiemelkednek a degeneratív gerincbetegségek, ezen belül az ágyéki porckorong bántalmak.
Számos tanulmány alapján a fizikai megterheléssel összefüggő fájdalom elsősorban az ágyéki gerincen és az alsó végtagi nagyízületeken jelentkezik. A krónikus derékfájás a leggyakoribb mozgásszervi panaszok egyike, amely jelentős mértékben akadályozza a mozgást, korlátozza a munkaképességet és az aktív részvételt a társadalom életében.
A krónikus deréktáji fájdalom nemcsak a betegeknek okoz hosszantartó testi, lelki és szociális problémát, de kihívást jelent az őket kezelő személyzetnek is.
A betegek gondolkodása beszűkül a fájdalomra és természetesen arra a kérdésre keresik a választ, hogy mikor múlik el a fájdalom.
A porckorongokon zajló degeneratív folyamatok három fázisra oszthatók: a gyulladásos szakasz (steril gyulladás), az instabilitás és a restabilizáció.
A klinikai tünetek legnagyobb része jól reagál a konzervatív kezelésre, de bizonyos esetekben idegsebészeti beavatkozás válhat szükségessé. Az ágyéki gerinc fájdalmak kezelésében a lépcsőzetesség elvét kell szem előtt tartani. Heveny derékfájdalom jelentkezése során első körben szájon át szedett konvencionális fájdalomcsillapítókat és izomlazítókat ajánlunk a fizikai terhelés minimalizálása mellett. Amennyiben ez nem hatásos, infúzióban adott analgetikumok, izomlazítók jönnek szóba, valamint a helyileg alkalmazott injekciós technikák szintén megkísérelhetők (lokálisan adott steroid vagy helyi érzéstelenítő). A gyógyszeres kezelés kiegészítéseként gerinctorna, manuál terápia és fizikoterápia szintén rendelkezésre áll. Amennyiben a fentebb felsorolt konzervatív kezelések után sem érünk el megfelelő mértékű javulást, képalkotó vizsgálat elvégzése válik szükségessé (CT, illetve MR vizsgálat) és ezek leletének birtokában idegsebészeti véleményezésre kerülhet sor.
Összességében elmondható, hogy a deréktáji fájdalom az esetek túlnyomó részében konzervatív kezelés hatására rövid időn belül javul, illetve teljesen meg is szűnik. Az esetek kb. 20%-ában azonban visszatérő jellegűvé, krónikussá válhat, amely a kórkép komplex megközelítését teszi szükségessé.
.png)